Obstaja kar nekaj načinov kako naravno sladkati sladice. Najbolj očitni način je verjetno s sadjem, ampak ali ste vedeli, da lahko sladkamo tudi z zelenjavo? In to tako, da nihče ne bi niti posumil, da smo jo podtaknili v sladico!
Čisto iskrena bom. Jaz v resnici ne maram buč. V mislih imam rumene, zimske buče. Nekoč smo jih doma jedli samo pečene v pečici in na ta način jih nisem nikoli marala. Posledično potem tudi nikoli nisem jedla buč. (Hecno, da ravno zdaj delim ta recept tukaj… ?) Kasneje sem ugotovila, da so mi buče okusne, če so pripravljene na drugačen način. Lahko so pečene v ponvi, pojem jih v juhi, v njokih, s testeninami, v solati,… kakorkoli, samo pečenih v pečici ne maram. Zakaj potem sploh delim ta recept tukaj z vami…? – Ker so super v sladicah! ?
Z bučami lahko jedi naravno sladkamo in so dober nadomestek jajc. Kar sem še opazila, je to, da so sladice z bučo vedno tako maslene, čeprav masla ne uporabljam. Torej, buče lahko nadomestijo tudi maščobo. Sladice z bučo so večinoma tudi fajn sočne. Sladicam pa tako dodamo tudi veliko vlaknin, ki jih v sodobni prehrani ponavadi primanjkuje, ter veliko drugih hranil, ne da bi pretirano povečali kalorično vrednost sladic. Najboljše pa je, da se okusa buče v sladicah sploh ne čuti! (Sori, za vse tiste, ki imate radi okus buče… Vam priporočam, da jeste bučni pire kar na žlico. ?)
Recept za bučni pire je izredno preprost. Potrebujemo: bučo in pečico.
Katero bučo uporabiti?
Uporabimo lahko katerokoli zimsko, rumeno bučo. Lahko je maslenka, hokaido buča, muškatna buča,.. katerokoli imate na voljo. Priporočljivo je, da je buča dovolj dozorela, da ima bolj gosto meso, da ni preveč vodena. To boste videli, ko jo boste razrezali. Dobra buča se ponavadi težko razreže… (Ene so trde kot kamen… ?) Lahko pa uporabite tudi bolj vodene, vendar so te ponavadi tudi manj sladke.
Ali jo moramo nujno spečti v pečici?
Jaz bučni pire najraje pripravim tako, da bučo spečem v pečici. Tako iz buče najbolj izhlapi odvečna voda (nekatere buče so precej vodene), ostane nam več mesa in s tako pečeno bučo bodo tudi sladice bolj sladke. Seveda, če nimate na voljo pečice, lahko bučo podušite v loncu na malo vode. Prepričajte se samo, da vsa dodana voda na koncu izhlapi. (Ne miksat vode v pire, ker ne bo nič sladko…) Uporabni so tudi razni parni kuhalniki ali kuhalnik za riž.
Kako spečemo bučo v pečici?
Bučo razpolovimo, odstranimo semena in jo narežemo na kose. Kose buče položimo na pekač in pečemo nekje 2 uri na približno 190°C. Vmes preverimo, da se nam buča ne zapeče preveč. Če prehitro postaja zapečena, zmanjšajmo temperaturo. Fajn je, da se malo dlje peče, da izhlapi več vode. Sicer jo lahko spečemo tudi v bistveno krajšem času (v eni uri), vendar bo potem bolj vodena, sladica pa manj sladka. Jaz pečem na programu za gretje spodnje in gornje plošče. Če pečete na ventilacijskem programu, prilagodite (zmanjšajte) temperaturo.
Ko je buča pečena, z žlico zajamemo meso. To je naš bučni pire! Lupino buče jaz ponavadi zavržem (čeprav tudi ta vsebuje hranila… ?). Nekaterim bučam se lupina pri pečenju precej zmehča. Če želite, lahko uporabite tudi lupino.
Med recepti na strani najdeš tudi sladice z bučami, na primer: Orehovo-čokoladne bučne rezine, Kremasta čokoladna bučna torta, Bučni piškoti, Cimetove rol’ce in Nutela rolce, Makovi kolački.
Imaš vprašanje ali želiš deliti svojo misel? Piši v komentarju spodaj! 🙂
Nina says
Ko je buča pečena, jo naenkrat vso porabis? Ali se da kako shraniti?
Sonja says
Leto kasneje vidim ta komentar… ?? Nina, pire lahko zložiš v vrečke/posodice in ga zamrzneš. Ko ga rabiš, pa samo prej odmrzneš. Jaz ga spakiram v porcijah po 100-200 gramov.